Med detta kompletta paket bestående av låscylinder, låskista och nyckel monterar du enkelt en ny låscylinder själv. 2st nycklar ingår.
Ett smidigt sätt att få din dragkrok funktionell igen!
Har du tappat bort nycklarna eller har låscylindern gått sönder på din avtagbara dragkrok? Det kan ställa till problem, eftersom det sedan några år är lag på att låset på en avtagbar dragkrok ska vara fungerande. Om låset inte går att låsa eller låsa upp blir det nedslag på besiktningen. Ett tydlig tecken på att låscylindern gått sönder är att ratten går att dra i sidled oavsett om nyckel är i låst eller öppet läge.
Som tur är det enkelt att själv byta ut låskistan i din Westfalia dragkrok. Du kan enkelt montera ur den gamla och installera en ny.
Att byta låscylinder på din Westfalia dragkrok är något du kan göra själv. Följ bara stegen nedan för att säkert och korrekt installera den nya cylindern.
Demontera den gamla låscylindern
Skruva in en skruv i den gamla låscylindern. Denna skruv fungerar som ett handtag när du ska dra ut cylindern.
Använd en hammare eller kofot för att dra ut låscylindern. Se till att placera en bräda eller något liknande under kofoten för att få ett rakt och stabilt drag.
När låscylindern är borttagen, är dragkroken upplåst och kan demonteras från bilen.
Montera den nya låscylindern
Snäpp tillbaka vredet i låst läge innan du monterar den nya cylindern, detta är mcyket viktigt. Du kan behöva trycka in den lilla metallkulan på den del av kroken som förs in i bilen samt vrida på vredet samtidigt för att dragkroken ska hamna i låst läge. När det inte finns något glapp mellan vredet och dragkroken är allt OK.
Rengör hålet (gärna med tryckluft) där den nya cylindern ska sitta. Det är en bra idé att smörja med några droppar olja innan montering.
Se till att den nya låscylindern är i låst läge och att nyckeln är urtagen.
Tryck in låscylindern med handkraft.
För att säkerställa en tät passform kan du applicera några droppar Loctite runt cylindern innan du trycker ner den helt. Var försiktig så att inget Loctite hamnar i nyckelhålet och torka bort eventuellt överskott.
De sista millimetrarna kan du försiktigt knacka ned låscylindern hela vägen med en träkloss.
Det finns även flera instruktionsvideo på youtube hur man gör.
Tips! För att undvika framtida problem så komplettera gärna med Westfalia skyddslock för att unvika att smuts förstör låset på nytt!